Yrittäjyyskasvatuspäivät 2011

  
Paikka: Lappeenrannan teknillinen yliopisto, Skinnarila-sali ja Ylioppilastalo, Skinnarilankatu 34, Lappeenranta

Ohjelma

torstai 6.10.2011
klo  
09.15            Bussikuljetus rautatieasemalta yliopistolle  
                     (juna Helsingistä n. klo 9.10 ja Joensuusta n. klo 8.40)
09.00            Ilmoittautuminen ja kahvi  
10.00            Seminaarin avaus, Skinnarila-sali
                     LUT hallintojohtaja Juha-Matti Saksa
                     Opetus- ja kulttuuriministeriön tervehdys
                     opetusneuvos Jussi Pihkala
                     Developing quality  enterprise education  in our schools - the ethical imperative
                     Malcolm Hoare, Regional Director, Northern England
                     Värikkäämpää puuta
                     Riku Kärri
12.00            Lounas
13.00            Ensimmäinen teemaryhmäsessio ylioppilastalolla   (ks. teemaryhmäaikataulu)
14.30            Kahvi, mahdollisuus tutustua ständeihin
15.00            Toinen teemaryhmäsessio ylioppilastalolla  (ks.teemaryhmäaikataulu)
16.30            Yrittäjyyskasvatuksen Tutkimusseuran vuosikokous  
16.30            1. kuljetus hotelleille keskustaan
17.30            2. kuljetus hotelleille lähtee välittömästi kokouksen jälkeen n. klo 17.30
19.00            Kuljetus illalliselle Hotelli Lappeesta ja Patriasta lähtee
19.30            Säräillallinen Ravintola Kippurasarvessa Lemillä, perinteistä lammasherkkua Suomen ainoassa  
                     yhteen ruokalajiin erikoistuneessa ravintolassa
22.30            Paluukuljetus hotelleille

perjantai 7.10.2011
klo
08.20             Kuljetus hotelleilta yliopistolle
09.00             Pääpuheenvuorot ylioppilastalon auditorio
                      Yrittäjyyskasvatuksen oppimisympäristöt ja oppimisen kaikkiallisuus
                      toiminnanjohtaja Minna Riikka Järvinen, Kerhokeskus
                      Kehittävä ja toimijuutta rakentava arviointi
                      professori Päivi Atjonen, Itä-Suomen yliopisto, Filosofinen tiedekunta
10.30             Kahvit, mahdollisuus tutustua ständeihin
10.45             Kolmas teemaryhmäsessio sekä workshopit (ks. teemaryhmäaikataulu)
12.45             Lounas, mahdollisuus tutustua ständeihin
13.30             Loppupuheenvuoro ja päivien yhteenveto
14.05             Bussikuljetus rautatieasemalle (juna Helsinkiin n. klo 14.50 ja Joensuuhun klo 15.20)

Ohjelma pdf-muodossa tulostettavaksi